Tüm Duyurular

Linkler
ŞANLIURFA İSMAİL-NAZİF BAYRAKTAR KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ
TR08H2.01-02/451 Sizin İçin Varız
Proje Genel Bilgileri
Projenin genel hedefleri;
- Şanlıurfa il merkezinde ve köylerinde yaşayan kız çocukların ve ailelerin bir ortaöğretim kurumuna konusunda bilinçlendirilmesi
Hedef Grup;
- Şanlıurfa Merkez, köy ve taşıma merkezli ilköğretim okullarında eğitim almakta olan 7. Ve 8. Sınıf kız öğrenciler.
Beklenen Sonuçlar;
- 4000 7 ve 8. sınıf kız öğrenciyi SBS, PYBS, sınavla ve sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumları, mesleki eğitim ve burs veren diğer kurumlar hakkında bilgilendirme
- Şanlıurfa Merkez, köy ve taşıma merkezli ilköğretim okullarında görev yapan 150 öğretmeni SBS, PYBS, sınavla ve sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumları, mesleki eğitim ve burs veren diğer kurumlar hakkında bilgilendirme
Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre Accession-IPA)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni ve Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Arttırılması Hibe Projesi Kapsamında Şanlıurfa İsmail-Nazif Bayraktar Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürlüğü olarak hazırladığımız “Sizin İçin Varız” isimli hibe projesi uygulanmaya değer görülerek kabul edilmiştir. 17.12.2010 tarihinde okul Müdürü Hülya AYDOĞDU tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi ile sözleşme imzalanmış ve proje çalışmaları başlatılmıştır.
Projenin yürütülmesinde Türkiye Yardım Sevenler Derneği Şanlıurfa Şubesi ortak olarak yer almaktadır. Özellikle kırsalda ve Şanlıurfa’nın sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi düşük kesimlerinde yaşayan ilköğretim 7. ve 8. Sınıf kız öğrencilerini hedef alan proje 12 ay sürecektir.
Yapılan planlama doğrultusunda belirlenen bütün okullara gidilerek 7 ve 8. sınıf kız öğrencilere SBS, PYBS, Sınavla ve sınavsız Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları ve başvuru şartları, İl merkezinde bulunan Mesleki ve Teknik Liseler ile bu liselerdeki mevcut Alanlar, İl merkezinde bulunan Ortaöğretim Pansiyonları, Ortaöğretimde taşımalı eğitim, Eğitim yardımları, Özel Burslar, ÖSYS konularında bilgi verilmiş. 17.02.2011 tarihinde başlayan eğitimler 31.03.2011 tarihinde tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda 4.067 kız öğrenciye ulaşıldığı tespit edilmiştir.
Proje çalışmaları aynı kararlılıkla sürdürülmektedir.
Genel Amacı
Şanlıurfa merkez ve köylerinde yaşayan kız çocuklarının ve ailelerinin bir ortaöğretim kurumuna devam konusunda bilinçlendirilmesi.
Bir önceki öğretim yılına göre kız çocuklarının bir ortaöğretim kurumuna devam oranlarının% 30 arttırılması.

Özel Amacı
Şanlıurfa merkez ve köylerinde görev yapan öğretmenlerin mesleki eğitime yönlendirme ve yatılılık konularında bilgilendirilmesi.
Bir ilköğretim kurumundan mezun olup ortaöğretime başlamayan kız çocukların oranının %30 azaltılması.

Beklenen Sonuçlar

Şanlıurfa merkez ve köylerindeki öğretmen ve idarecilerin tamamının mesleki öğrenci rehberliği, SBS tercihleri, yatılılık-bursluluk sınavları ve tercih şekli konusunda bilgilendirilmeleri.

Ulaşılan Sonuç ve Çıktılar

Şanlıurfa merkez ve köylerindeki öğretmen ve idarecilerin tamamının mesleki öğrenci rehberliği, SBS tercihleri, yatılılık-bursluluk sınavları ve tercih şekli konusunda bilgilendirilmeleri.
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim