Tüm Duyurular

TR08H1.01-01/1125 Yeni İş Kapısı "Nabucco"
Proje Genel Bilgileri
Muş Valiliği İl Özel İdaresi adına proje koordinasyon merkezinin hazırladığı Avrupa Birliği ve Türkiye Cümhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen Genç İstihdama Yönelik Yeni İş Kapısı "NABUKO" projesinde hedef Muş ilinde geleceğin mesleği olması beklenen doğal gaz tesisatçılığı hakkında kurs açarak hem ilimizde hemde bölge illerinde doğal gaz istihdam açığına katkıda bulunarak gençlerin istihdamına olanak sağlamaktır.
Projede Muş İl Özel İdaresine proje ortağı olarak Muş Ticaret ve Sanayi Odası İle Doğu Anadolu Kalkınma Birliği, proje iştirakçisi olarak Muş Akşam Sanat Okulu ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü katkı sunmaktadır.
Nabucco boru hattı Türkiye’den AB ülkelerine doğal gaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesidir. Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya’dan yapılan sevkiyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından desteklenmektedir.
Proje Özellikleri
Türkiye’den başlayacak olan 3,300 km’lik bir boru hattının inşasına 2010′da başlanacağı duyurulmuştur. Proje 2002 yılında BOTAŞ (Türkiye) tarafından başlatılmıştır. Türkiye’den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya’ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’dan geçecek boru hattı ortakları eşit hisse ile BOTAŞ (Türkiye), Bulgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan), OMV (Avusturya ve RWE (Almanya)’dır. 2020 yılında 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacağı varsayılan hat, aynı zamanda AB’nin Trans-Avrupa Enerji Hattı’nın bir parçası olarak öngörülmekte olup fizibilite ve mühendislik çalışmaları için AB fonlarından da faydalanılmıştır. İlk hesaplara göre toplam maliyet 4.6 milyar Euro’dur.
Hat Erzurum’da Türkiye-İran Doğalgaz Hattı ile birleşerek, yine yapımı düşünülen Trans-Kafkas Gaz Hattı ile bağlanacaktır. Bu özellikleriyle hat, hem Orta Asya’yı, hem de Orta Doğu’yu gaz hatları olarak bağlayacak ve batı ucunda Avusturya’nın temel doğal gaz taşıyıcısı hattı olan Baumgarten an der March Hattı ile birleşecektir.

Projenin tamamlanması için Nabucco Gas Pipeline International GmbH adlı firma 2004 yılında Viyana’da kurulmuştur. 20%’şer ortaklıkla beş firma şunlardır:
OMV (Avusturya)
MOL (Macaristan)
Transgaz (Romanya)
Bulgargaz (Bulgaristan)
BOTAŞ (Türkiye)
RWE (Almanya) 6.Ortak olarak 5 Şubat 2008 de projeye katılım anlaşmasını Viyana’da imzalayarak dahil olmuştur.
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim