Tüm Duyurular

Linkler
www.balkokulukadinlar.com
http://www.genc.bel.tr
TR07H1.02-001/243 Genç Kadınlarına Arıcılık, Ana Arı ve Organik Bal Üretimi ile ...
Proje Genel Bilgileri
BAL KOKULU KADINLAR
Haberler
Genç’i bal kokusu sardı
10 Ekim 2011 Pazartesi, Genç
Terör saldırıları ile anılan ve çatışmaların odağı haline gelen Genç ilçesinde kadınların iş sektöründe aktif rol alma arzusu ve azimleri, atılımları da beraberinde getirdi.
Kalkınma hamleleri için çırpınan Genç, kadınlara yönelik geliştirilen projeler sonucu artık ‘üreten kadınların ilçesi’ olarak adından söz ettirmeye başladı. Geçmişteki olumsuzluklarını yerini olumlu gelişmelere bırakmasının nedenini “kadınların üretimde gösterdiği başarılar” olarak özetleyen SS. II. Genç İlçesi Merkezi Kadın Çiftçileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sevim Aksu, başarının adresini ise Genç Belediyesi’nin Kadın İstihdamının Desteklenmesi Programı kapsamında hazırladığı AB-Merkezi Finans Merkezi Finans ve İhale Birimi Sözleşme Makamı arasında yapılan sözleşme ile uygulamaya geçirilen “Genç Kadınlarına Arıcılık Ana Arı ve Organik Bal Üretimi ile İstihdam Projesi” olarak gösteriyor.ÖZGÜVEN BAŞARI GETİRDİ

Genç Belediye Başkanlığı’nca hazırlanan bu projeyi duydukların bir takım tereddütler yaşadıklarını anlatan Aksu, projede yer almak istediklerini belirten bayan sayısının artması ile birlikte bir özgüven oluştuğunu ve bu işe başladıklarını belirtti.

Aksu: “Projede, kadınların arıcılık yapacağı belirtiliyordu. Oysa bizler, arıcılığın erkek işi olduğunu düşünüyorduk. İlk zamanlarda ciddi tereddütler yaşıyorduk ama iyice düşündükten sonra bu işin üstesinden geleceğimize dair kanaat ve özgüven oluştu. Hemen işe giriştik. Proje sayesinde bal üretiminin yanı sıra balmumundan hediyelik eşyalar ve sabun üretimi konusunda da bilgiler edindik. Yine projemiz bünyesinde üç dernek ve bir kooperatif kurduk. Şu an için projemiz sonlanmış durumda ancak Belediye Başkanımız Sayın Abdurrahim Ariç’in, projenin sürdürülebilirliği kapsamında farklı projeler ürettiğini gördük. Şimdilerde bizlere tahsis edilen araç gereç ve mekânlarda mesleğimizi sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

GELECEK YILIN HEDEFİ 200 ARILI KOVAN

Proje süresinde kendilerine tahsis edilen 200 arı kovanında sadece 50’sinde arı olduğunu belirten Aksu, dönem içinde yaptıkları üretimlerle arılı kovan sayısını 100’e çıkardıklarını ve bu sayıyı önümüzdeki yıl itibariyle 200’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Aksu: “Projemiz sayesinde bizlere 200 adet kovan tahsis edildi. Bunlarda sadece 50’sinde arı vardı. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bu sayıyı 100’e çıkardık ve önümüzdeki yıl için de bu hedefi 200 olarak belirledik. Bu kovanlarımızdan dönem içinde yaklaşık 300 kilogram bal ürettik. Bu yıl ürettiğimiz balı projemizde kurs gören üyelerimize dağıttık. Önümüzdeki yıldan itibaren tamamen organik olan balımızı pazarlayacağız. Şu an mevsim sonu olması dolayısıyla sadece arı üretimi yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda kovanlarımızı kışlık için Bingöl Üniversitesi Arıcılık Bölümünde bulunan depolara taşıyacağız ve ilkbaharla birlikte arılarımızı tekrar çiçeklerle buluşturacağız” diye konuştu.

1 AYDA 1 TON SABUN ÜRETTİLER

Proje kapsamında arıcılık alanında atağa geçen Genç kadınları, organik sabun üretimde de adından söz ettirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda bir araya gelen 10 genç kadın, mikro krediden aldıkları 500’er TL ile oluşturdukları 5 Bin TL’lik sermaye oluşturdular.

Bu sermayeyle sabunun ham maddesini satın alan kadın girişimciler, proje ofisinde gece gündüz çalışarak bir ay içinde sütlü- ballı- ballı sütlü- sandaloz sakızlı ve sade zeytinyağlı çeşitlerden toplam 1 ton sabun ürettiler.

Üretilen sabun konusunda yetkililerden destek isteyen kadınlar, pazar payı bulabilmeleri halinde sabun üretimini devam ettireceklerini belirttiler.


3 Ekim 2011 PazartesiBir ilk daha: “GENÇ ÇATOM”
11 Ağustos 2011 PerşembeKADIN DERNEKLERİ İFTARDA BULUŞTU
25 Temmuz 2011 PazartesiBakan Yılmaz: “Kadının statüsü yükselmeden toplum gelişmez”
23 Temmuz 2011 Cumartesi1.“GELENEKSEL GENÇ İLÇESİ BAL ŞENLİĞİ”
23 Temmuz 2011 Cumartesi“Kadınlar gelişmeden toplum gelişmez”
23 Temmuz 2011 CumartesiKalkınma Bakanı Yılmaz, Bingöl`de
21 Temmuz 2011 PerşembeGenç`te bal şenliği düzenlenecek
4 Temmuz 2011 PazartesiKADIN ARICILAR BİTLİS’TE
27 Haziran 2011 PazartesiMİLYONLAR GENÇ’İ İZLEYECEK
2 Haziran 2011 PerşembeARICILARIN STANDINA YOĞUN İLGİ
26 Mayıs 2011 PerşembeKADIN ARICILAR DERNEKLEŞTİ
23 Mayıs 2011 PazartesiGENÇ’TE BAL KOKULU SERGİ
23 Mayıs 2011 PazartesiBAKAN YILMAZ: “BU PROJE BAŞARILI OLMUŞTUR”
27 Nisan 2011 ÇarşambaBal kokusu GAP’a yayıldı
22 Nisan 2011 Cuma“MİKROKREDİ VE FIRSATLAR” SEMİNERİ
8 Nisan 2011 CumaGenç Kadınları Organik Tarım Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Derneği'nin organize ettiği "Mikrokredi ve fırsatlar " konulu seminer düzenlenecektir.
21 Mart 2011 PazartesiGenç-Soder’den kadınlara seminer
21 Mart 2011 PazartesiGenç Soder'den kursiyerlerimize seminer.
9 Şubat 2011 ÇarşambaGenç kadınları üretimde yarışıyor
27 Kasım 2010 CumartesiDevlet Bakanı Yılmaz, Kadın Arıcılar Projesi'nin Açılışını Yaptı.
27 Kasım 2010 CumartesiBakan ve Vekillerden Genç çıkarması
21 Kasım 2010 PazarKadın haklarına yönelik seminer düzenlenecek.
15 Kasım 2010 PazartesiBakan Yılmaz Bingöl'e Geliyor
29 Ekim 2010 CumaBakan Yılmaz’dan bal kokulu ziyaret
17 Ekim 2010 PazarGenç’te ‘Kadın Arıcılar’ Dönemi
1 Eylül 2010 ÇarşambaGenç Belediyesi, 100 Kadını Arıcı Yapacak.
17 Ağustos 2010 SalıGenç Belediyesi, 100 kadını arıcı yapacak.
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim